Naturalna woda mineralna wodorowęglanowa-sodowa, fluorkowa, gazowana z ujęcia wody z regionu Borjomi w Gruzji.
Ze względu na wyjątkowe właściwości profilaktyczno-lecznicze polecana dla osób ze schorzeniami:
sercowo-naczyniowymi (wysoka zawartość sodu i potasu reguluje gospodarkę wodną organizmu, zapobiega jego przegrzaniu oraz nadmiernej utracie płynów, wspomaga regulowanie rytmu serca),
żołądka i dwunastnicy (wodorowęglany neutralizują nadmiar kwasów żołądkowych),
wątroby i woreczka żółciowego,
zagrożonych osteoporozą oraz kamicą nerkową.
Woda BORJOMI zaliczana jest do jednej z najbardziej ekskluzywnych wód świata. W ciągu wielu lat obserwacji skład wody pozostał niezmieniony i jest podobny do wód ze źródła Vichy-Grande-Grille (Francja) i źródła Silizer (Niemcy).
Borjomi okazuje się najlepszym środkiem leczniczym uzdrowiska i używana jest zarówno do picia, jak i do leczenia balneologicznego w chorobach sercowo naczyniowych.
Wykazuje lecznicze działanie w przypadku schorzeń żołądkowo-jelitowych, nadkwasoty żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wątroby, woreczka żółciowego, przemiany materii, nerek, systemu sercowo-naczyniowego, nerwowego dróg oddechowych, a także cukrzycy i kamicy nerkowej.
Borjomi jest także polecana kobietom w ciąży, gdyż łagodzi zgagę.
Przeciwwskazania:
ostra choroba wrzodowa,
nerwica żołądka,
niewydolność krążenia i nerek.
Ze względu na wysoką mineralizację ogólną , sporą ilość fosforu oraz, co za tym idzie specyficzny smak, jej koneserzy już od pokoleń wiedzą, że wodę należy pić w umiarkowanych ilościach, a gasić pragnienie Borjomi można tylko przy wystąpieniu wyjątkowych objawów "drugiego dnia".
Średni skład chemiczny w mg/l:
Kationy:
Na+ 1420,0
K+ 38,0
Ca2+ 92,0
Mg2+ 65,0
Aniony:
F- 1,6
Cl - 466,0
HCO3- 3553,0
Suma składników stałych 5708 mg/l